L’etapa de Primària fa una tombarella i dedica dos setmanes a l’Aprenentatge Basat en Projectes.

Por Jesús Gómez, J.E.

“Ensenyar no és transmetre coneixements, sinó crear possibilitats per a la seua producció i creació”. Aquesta frase del pedagog Paulo Freire ens mou a somiar i crear, dos verbs que mai van faltar a l’imaginari de Don Bosco.

Si l’any passat sigué el de l’aterratge del projectes a Primària, aquest ha sigut el de començar a afiançar-los com una eina d’aprenentatge més a la nostra escola.

Sis cursos, quasi set cents alumnes, més de trenta mestres i desenes de pares i mares. Números que representen persones involucrades en una mateixa feina: anar afegint més ciments a l’escola que somiem per als propers anys.

Durant dos setmanes, els espais comuns de Primària s’han transformat. Qualsevol podia fer un viatge en el temps de l’Edat Mitjana a l’Antic Egipte, una ruta gastronòmica per la cuina internacional a escasos metres del estudis de Hollywood o trobar-se un superheroi sobrevolant un munt d’animals.

Amb els espais, canvien també les dinàmiques. Els xiquets i xiquetes han eixit a fer compra al mercat municipal, han visitat les Torres dels Serrans i han fet feina d’arqueòlegs, entre altres activitats vivencials. Tots els continguts treballats a classe han estat focalitzats a la mateixa temàtica. D’aquesta manera és molt senzill que l’alumne puga establir relacions entre tot el que aprèn i entendre que el món es conforma per realitats relacionades, i no alienes, les unes amb les altres.

Les famílies han col.laborat activament amb les decoracions dels corredors i han fet possible crear ambients d’aprenentatge atractius. Per la seua banda, els mestres han donat contingut a dos setmanes intenses, però apassionants. Els uns i els altres han format un equip que ha aconseguit un resultat que, de segur, romandrà als caps del nostres xiquets i xiquetes la resta del curs.

La incorporació progressiva de l’Aprenentatge Basat en Projectes forma part, amb l’Aprenentatge i Servei i l’Aprenentatge Cooperatiu d’un ambiciós pla d’actualització pedagògica que té, com a finalitat, que la nostra escola avance al mateix ritme que les necessitats del nostres alumnes.

Galería de imágenes

Uso de cookies

Este sitio web utiliza cookies para que usted tenga la mejor experiencia de usuario. Si continúa navegando está dando su consentimiento para la aceptación de las mencionadas cookies y la aceptación de nuestra política de cookies, pinche el enlace para mayor información.Más información

ACEPTAR
Aviso de cookies